İnstagram Satışlarını Arttıran Özellik! Mağaza Nasıl Açılır?

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır; Instagram Alışveriş yapısı artık son güncelleme ile ülkemizde aktif hale geldi. Facebook Katalog yapısı ile koordineli olarak ilerleyen bu yapı, kullanıcıların ürünlerin fiyatlarına ve satış fiyatlarına doğrudan ulaşmasına katkı sağlamaktadır. Instagram alışveriş özelliği, özellikle e-ticaret sitelerinde, ticaret ortaklıklarında ve çeşitli hizmet alanlarında geniş ölçekte fayda sağlar. Bu reklamları yalnızca ana sayfanıza uygun olarak yayınlayabilir veya bu reklamları keşfet bölümü ve arama bölümüne dahil edebilirsiniz.

 

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Instagram alışveriş özelliği, şirketlerin kullanıcılara çeşitli ürün ve hizmetleri doğrudan sayfada göstermesine olanak tanır. Instagram Alışveriş sekmesi oluşturarak bu yapı içerisinde kullanıcı tercihlerinize uygun ürünlere ulaşabilirsiniz. Çeşitli ürün aramalarınız doğrultusunda hem ürün gamına hem de alternatif markaların çekimlerine ulaşabilirsiniz.

 

 

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır; Instagram'da açtığınız hesap üzerinden uygulanır. Aşağıdaki adımları takip ederek Instagram Alışveriş Özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

 • Facebook hesabınız ve Instagram hesabınız birbirine bağlı olmalıdır.
 • Kullanılan Instagram hesabı işletme hesabı olarak kullanılmalıdır (kişisel hesap olarak kullanılmamalıdır).
 • Bir E-Ticaret siteniz veya belirli bir E-Ticaret sitesinde bir sayfanız olmalıdır.
 • Sahip olduğunuz ürünler, sitenizde gerekli yapıda (örneğin Google Merchant) doğru bilgilerle yüklenmelidir.
 • Hesabınızın Facebook Business Manager'da etkin olması gerekir.
 • Katalog Yöneticisi sekmesinde bir katalog oluşturarak ürünlerinizi tanımlamanız gerekir.

Etkin bir çalışmayı ancak masaüstünde Facebook Pixels, Events and Transformations kuruluysa sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki yapıları tamamladıktan sonra;

 • Facebook İşletme Yöneticisi hesabınızı açın.
 • Katalog Yöneticisi'nde bir katalog oluşturarak içeriğinizi ekleyin.
 • Alışveriş özelliklerini etkinleştirerek reklam vermeye başlayın.

 

 

Facebook Katalog Oluşturma

Facebook katalog oluşturma yapısı için öncelikli olarak Business Facebook hesabına işletmeniz olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Menü yapılarındaki sekmelere tıklayarak Katalog Yöneticisine ulaşabilirsiniz. Daha sonra Katalog Oluştur butonuna tıklayarak hangi alanda hizmet verdiğinizi belirterek işletmenizi tanımlayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak sayfada doğru bilgileri vererek içeriğinizle ilgili detayları tamamlayarak ilk bölümü sorunsuz bir şekilde bitirebilirsiniz.

E-Ticaret sitenizde daha önce oluşturduğunuz (Opencard vb. ) ürün gruplarından ürünlerinizi toplu olarak bağlayabilirsiniz.

 • 50'den az ürününüz varsa, manuel olarak el ile,
 • 50'den fazla ürününüz varsa, Excel ya da feed uygulamalarından biriyle,
 • Alternatif olarak Facebook Piksel Kodu'nu sitenize ekleyerek organik olarak doğrudan ekleyebilirsiniz.

El ile 50'den az ürününüz varsa, 50'den fazla ürününüz varsa, Excel veya feed uygulamalarından biri, Alternatif olarak, Facebook Piksel Kodunu doğrudan sitenize organik olarak ekleyebilirsiniz. Ürünlerinizi ekledikten sonra Alışveriş Özelliğini Etkinleştir butonuna tıklayarak ürünlerinizi Facebook ve Instagram'a uygun hale getirebilirsiniz.

 

Instagram alışveriş özelliği nedir?

Instagram alışveriş eklentisi firmaların kullanıcılara çeşitli ürünleri ve hizmetleri doğrudan sayfa üzerinden gösterebilme imkânı sağlamaktadır. Instagram Alışveriş sekmesi oluşturarak bu yapı içerisinde kullanıcı tercihlerinize uygun ürünlere ulaşabilirsiniz

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır?

Instagram alışveriş özelliğini açmak için; Instagram Alışveriş sekmesi oluşturarak bu yapı içerisinde kullanıcı tercihlerinize uygun ürünlere ulaşabilirsinizMecbursun. Instagram hesabınız bir işletme hesabı olmalıdır. Facebook Business Manager'da etkinleştirmelisiniz. Katalog yöneticisine içeriğinizi ekleyerek alışveriş özelliğini açabilirsiniz.

Facebook katalog nasıl oluşturulur?

Business Facebook hesabına işletmeniz olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Menü yapılarındaki sekmelere tıklayarak Katalog Yöneticisine ulaşabilirsiniz. Ardından Katalog Oluştur düğmesine tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Instagramda satışlarımı nasıl arttırabilirim?

Satışlarınızı arttırmanın yolu reklamlarınızı optimize etmekten geçer. Facebook b-Business Manager reklamlarınızı daha detaylı bir hedef kitleye odaklayın ve optimizasyon süreçlerinizi hızlandırın.