İnstagram Reklam Verme / Sponsorlu Reklam Nedir?

Merakla beklenen Instagram sponsorlu reklam hizmeti nedir? Facebook'un sahibi olduğu Instagram, dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı olan bir sosyal medya platformudur. Fotoğraf paylaşım uygulamasından büyük bir sosyal ağa dönüşen Instagram, sahip olduğu potansiyel kitle sayesinde tüm sosyal medya pazarlamacıları için de önemli bir araç haline geldi. Facebook'un kapsamlı müşteri hedefleme seçeneklerine erişimi sayesinde Instagram reklamcılığı da uygulaması kolay ve etkili bir strateji haline geldi.

 

Instagram reklamları, bir işletmenin yaptığı paylaşımlarının birçok farklı müşteriye gösterilmesini hedefleyen pazarlama araçlarının tamamıdır. Kullanım amacı trafik veya dönüşüm sağlamaktır. Normal Instagram gönderileri gibi görünen reklam içerikleri, “sponsorlu” diye tabir edilirler. Yazımızın bundan sonraki başlıklarında Instagram sponsorlu reklamın ne olduğundan bahsedeceğiz.

 

Instagram Sponsorlu Reklam Maliyeti Nedir?

Instagram reklamlarının maliyetleri için belirli bir standart yoktur. Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse, çoğu reklam yerleşimi için ortalama tıklama başı maliyet 1,20 ABD dolarıdır. Reklam maliyetlerinizin artmaması için sonuç başına ne kadar harcamak istediğinize veya ne kadar harcamak istediğinize karar vermelisiniz. Reklamda herhangi bir finansal sınır yoktur. 5 ila 50.000 ABD Doları arasında herhangi bir bütçeyle reklam verebilirsiniz. Reklamlarınızın maliyetini etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler şunlardır; Hedefleme, reklam yerleşimi, reklam biçimi ve reklamın ne zaman yayınlanacağı.

Instagram Sponsorlu Reklam Türleri Nelerdir?

  • Hikaye (Story) reklamı: Instagram hikaye reklamları, kullanıcıların hikayeleri arasında görünen tam ekran reklamlardır. Her gün 500 milyon Instagram kullanıcısına ulaşma şansı sağlıyor. Etkili hikaye reklamları oluşturmak için yüz filtreleri, video efektleri ve metin ekleme gibi Instagram hikaye özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Normal bir kullanıcı hikayesi gibi görünen bu reklamların alt kısmında ise kullanıcı yönlendirmesi olan bir bölüm var. Bu sayede reklamdan müşteri dönüşümü elde edebilirsiniz.
  • Fotoğraf reklamı: Markaların ürün ve hizmetlerini ilginç fotoğraflarla sergilemelerini sağlayan bir reklam türüdür. Reklamın hikaye türünde olduğu gibi kullanıcıyı istenilen sayfaya yönlendiren aksiyon alınabilir mesajlar içerir. Oluşturduğunuz görsel içerikleri potansiyel müşterilerinize fotoğraf paylaşımı şeklinde gösterebileceğiniz bir Instagram reklam türüdür.

 

 

  • Video reklamı: İnstagramdaki videoların ya da yüklenilecek diğer videoların potansiyel müşterilere gösteriminin yapıldığı reklam çeşididir. Daha kısa video reklamlar, bir dakikaya kadar video uzunluklarıyla genellikle daha etkilidir. Kullanıcılara markanıza, işletmenize veya ürünlerinize daha yakından bakma şansı verir. Kanadalı bir patates cipsi şirketi, Instagram video reklamı yaptı ve bu reklamlardaki kısa ürün tanıtımıyla satışlarını %5,5 artırdığını duyurdu.
  • Carousel reklamı: Carousel reklamları, kullanıcıları doğrudan web sitenize bağlamak için oluşturduğu video ve bir dizi fotoğrafı kullanmanıza olanak tanıyan reklamlardır. Birden fazla ürünü öne çıkarmanın yanı sıra çok parçalı hikaye paylaşımı ile daha fazla tanıtım yapılmasına da yol açabilir.
  • Koleksiyon reklamı: Koleksiyon reklamları, yapı olarak dönen reklamlara benzer. Ayrıca, kullanıcıların doğrudan reklamdan ürün satın alma seçeneği vardır. Kullanıcılar reklama tıkladıktan sonra mağaza sayfasına yönlendirilir.
  • Instagram keşfet reklamı: Keşfet seçeneği, kullanıcıların yeni içerik ve yeni hesaplar bulmasını sağlayan Instagram ekranıdır. Instagram kullanıcılarının yarısı her ay keşfetmeye gidiyor. Keşfet reklamları, keşif ekranında görünmez. Bunun yerine, kullanıcı keşfetme ekranından bir fotoğrafa veya videoya tıkladığında görünen ekranda görünür.

 

Instagram sponsorlu reklam nedir?

Ürün ya da hizmet pazarlayan işletmelerin, mevcut müşteri ve potansiyel müşteri kitlesine gösterilmesini amaçlayan pazarlama araçlarıdır.

Instagram sponsorlu reklam ne işe yarar?

Sponsorlu reklamın kullanım amacı trafik ve dönüşüm sağlamaktır.

Sponsorlu reklam türleri nedir?

Hikaye reklamı, fotoğraf reklamı, video reklamı, carousel reklamı ve kolesksiyon reklamı vb. türleri Instagram sponsorlu reklam türleridir.

Instagram sponsorlu reklam verme ücreti ne kadardır?

Instagram reklam ücreti ortalama 1.20 dolardır. Instagram reklam ücretleri hakkında daha detaylı bilgiyi yukarıdaki başlıktan alabilirsiniz.

Instagram reklam hesabı nasıl aktif edilir?

Reklam yöneticisine gidin daha sonra reklam oluştur seçeneğine tıklayın. Reklamınızın detaylarını seçtikten sonra, reklamınızın Instagram'da görünmesi için Instagram'ı seçin. Böylece Instagram reklam hesabınız aktif olacaktır.

Instagramda ki sponsorlu reklamlar nasıl engellenir?

Engellemek istediğiniz reklamı görüntüleyin daha sonra sağ yukarıda yer alan üç nokta simgesine tıklayın karşınıza “Reklamı Gizle” seçeneği çıkacaktır bu seçeneğin üstüne tıklayarak Instagram reklamlarını engelleyebilirsiniz.