Instagram'da Reklam Verirken Bilinmesi Gerekenler

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Bu da büyük pazarlama şirketlerinin ve markaların Instagram platformunda reklam vermesine neden oluyor. Elbette bu platformda sadece büyük markalar reklam vermiyor. Küçük girişimciler ve reklam yapmak isteyen diğer kullanıcılar da geniş kitlelere ulaşmak için Instagram'ı tercih ediyor. Peki Instagram'da reklam vermeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu yazıda, Instagram'da reklam verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgiler bulacaksınız. Bu bilgiler sayesinde reklamlarınızı daha geniş kitlelere ulaştırabileceksiniz.

 

Instagram'da Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram'da reklam verirken bazı ayarlarınızı özenle yapmanız gerekir. Ayrıca hedef kitlenize göre doğru reklam modelini ve içeriğini seçmelisiniz. Reklam verme konusunda doğru adımları atmanız ve reklamlarınızı iyi düzenlemeniz size birçok avantaj sağlayacaktır. Reklamlarınızın performansını artırmak ve reklam bütçenizi daha iyi yönetmek bu avantajlardan bazılarıdır.

Doğru Reklam Modelini Seçme

Instagram'a reklam verirken, doğru reklam modelini belirlemek çok önemlidir. Reklam kampanyanızı oluşturma aşamasında öncelikli olarak hangi reklam modelini kullanacağınızı belirlemelisiniz. Reklamlarınızdan alacağınız geri dönüşüm için doğru modeli seçmelisiniz. Instagram'da reklam verirken belirlemeniz gereken reklam modelleri şunlardır:

  • Marka Bilinirliği
  • Erişim
  • Trafik
  • Uygulama İndirme
  • Etkileşim
  • Video Görüntüleme
  • Potansiyel Müşteri Edinme
  • Geri Dönüşüm

Doğru reklam modelini seçerek reklamlarınızdan alacağınız performansı da artıracaksınız. Bu nedenle bir reklam kampanyası oluşturmadan önce reklam kampanyanızın amacını belirlemelisiniz. Bu sayede reklamlarınızla elde edeceğiniz gelir daha da yüksek olacaktır.

 

Hedef Kitle Oluşturma

Instagram'da reklam verme işleminde en önemli hususlardan birisi hedef kitlenizi belirlemektir. Hedef kitlenizi doğru belirlemeniz, reklam performansınızın verimliliğini artıracaktır. Doğru hedef kitleyi oluşturmazsanız, reklamlarınızdan alacağınız verim de aynı oranda azalacaktır. Hedef kitle oluşturma sürecinde Facebook Business Manager'daki hedefleme ayarlarıyla denemeler yapabilirsiniz. Kaydedilen hedef kitleler ile özel hedef kitle, benzer hedef kitle gibi farklı ayarlar üzerinde çalışabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızı doğru kitlelere yönlendirebilirsiniz. Bu kitle ayarları hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizi takip edebilirsiniz. Instagram'da reklam vermek için kitle oluşturma kılavuzlarını inceleyebilirsiniz.

İlgi Çekici Görselleri Kullanın

Reklamlarınızın iyi bir sonuç alması için dikkat çekmesi gerekir. Bunun içinde reklam kampanyanız için en ilgi çekici görselleri kullanmalısınız. Örneğin, reklamınız için beyaz bir arka plan resmi kullanmak, reklamlarınızda beklediğiniz etkiyi yaratmayabilir. Instagram platformu görsellik üzerine kurulu olduğu için ilgi çekici görseller kullanmak bu noktada faydalı oluyor. Bu nedenle reklam kampanyalarınızı hazırlarken kullanıcıların ilgisini çekecek görseller kullanmalısınız.

İlgi çekici görsellere ek olarak, video kullanımı da reklam kampanyanız için olumlu sonuçlar verecektir. Reklamlarınız için ilgi çekici videolar kullanmak, reklamlarınızın erişimini ve etkileşimini artıracaktır. Reklamlarınızın etkileşim oranlarının artması, reklamınızın dikkat çektiğini de gösterecektir. Bu erişiminizi artıracaktır. Ürünleriniz için kendi fotoğraflarınızı kullanabilir veya internetten stok fotoğrafları kullanabilirsiniz.

 

 

Doğru Görsel Ölçüleri Kullanın

Instagram'da reklam verme konusunda ilgi çekici görseller kullanmanın yanı sıra doğru görsel ölçüleri kullanmak da çok önemlidir. Doğru video boyutlarının kullanılması da önemlidir. Kullanacağınız bu görsel ve videolar Instagram'ın görsel kullanım kurallarına uygun olmalıdırben gerekli. Ayrıca bu görsel boyutları, reklam modelinizin türüne göre değişiklik gösterebilir.

Instagram görsel boyutları açısından en sık kullanılan boyut, kare olarak da adlandırılan 1:1 ölçü birimidir. Instagram zaman tünelinde dikey formatlı fotoğraflar kullanmak da sizin için bir seçenek olabilir. Aynı zamanda, 4:5 oranındaki görüntüler zaman çizelgesinde çok fazla yer kapladığından bu formatı da kullanabilirsiniz. Reklam türü olarak hikaye reklamları kullanmayı tercih ederseniz, 9:16 olarak bilinen dikey biçimi de kullanabilirsiniz. Bu formatı kullanarak görüntülerinizin ekranda daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Instagram reklam kuralları açısından bu kriterlere dikkat ederek görsellerinizin daha fazla ilgi çekmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Bütçenizi Doğru Ayarlayın

Reklam kampanyası düzenlerken, reklam bütçenizi artırarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Ancak bütçenizi kullanırken dikkatli olmalısınız. Reklamcılıkla yeni başlıyorsanız, birkaç deneme yaparak reklam modelinizi seçebilirsiniz. Reklam modelinize ve içerik biçiminize karar vererek gereksiz bütçe kullanımını da ortadan kaldırmış olursunuz. Bu çalışmalar birkaç hafta sürebileceğinden reklam bütçenizi birkaç bölüme ayırabilirsiniz.

Reklam kampanyanız için bütçe belirlerken, harcamak için günlük bir tutar belirleyebilirsiniz. Ayrıca reklam projeniz için belirli bir zaman dilimi seçebilir ve bu zaman diliminde kullanılacak bütçeyi planlayabilirsiniz. Günlük bir reklam bütçesi giriyorsanız, reklam kampanyalarınızı yakından izlemeniz gerekir. Bu şekilde, reklamınız iyi çalışmadığında reklamınızı duraklatabilir veya sonlandırabilirsiniz. Bunu yapmazsanız, reklamınız görünmeye devam edecek ve bütçenizi kaybetmeye devam edeceksiniz.

Görsel – Marka İlişkisi

Görsel ve marka ilişkisi Instagram reklamı verirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Kullandığınız görselin kullanıcının zihninde ürününüzü veya markanızı çağrıştıracak renk, logo gibi unsurlar içermesi avantajlıdır. Bu sayede kullanıcılar markanızı diğer paylaşımlar arasında görür görmez tanıyacak ve alışveriş yapmak isteyeceklerdir. Ayrıca bazı özel günlerde markanızdan bağımsız özel günleri paylaşmanız takipçileriniz için olumlu bir adım olacaktır. Bu paylaşımlar, reklam kampanyanızın bilinirliğini ve erişimini artıracaktır.

Gönderi Altındaki Yazı

Bir reklam gönderisi paylaşmaya karar verdiyseniz öncelikle ilgi çekici bir görsel kullanmalısınız. Markanız için güzel bir görsel seçtikten sonra sıra yazının altına geliyor. Bu fotoğrafın altındaki metin en fazla 300 karakter olacak şekilde yazılmalıdır. Aksi takdirde, kullanıcı açıklamanızı okurken gönderiler sıkılabilir. Vermek istediğiniz mesajı kullanıcıları sıkmadan kısa ve öz bir şekilde yazabilirsiniz. Bu noktada markanız veya ürününüz hakkında kısa bilgi veren 125 karakterlik bir mesaj genellikle yeterli olacaktır. Bu sayede kullanıcılara vermek istediğiniz mesajı net bir şekilde verebilir ve açıklamanızla sıkılmalarını önleyebilirsiniz.

Neden Instagram'da Reklam Vermelisiniz?

Günümüzün en popüler sosyal medya ağı olarak kabul edilen Instagram, birçok reklam modeli ile reklamcılar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Gün boyunca milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu uygulama ile reklam verenler geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Bu da Instagram'ı reklamcılık açısından oldukça özel kılıyor. Reklamverenler, marka bilinirliğini artırmak, tanıtım yapmak ve yeni kitlelere ulaşmak için Instagram'da reklam verir.

Instagram'da reklam verirken dikkat edilmesi gereken kurallara dikkat ederseniz, Instagram'da hedeflediğiniz başarıya ulaşmak hayal değil. Ayrıca sitemiz üzerinden Instagram reklam verme hakkında kapsamlı bilgi alarak reklam çıkabilirsiniz.

 

Instagram'da reklam verirken dikkat edilmesi gereken bir kural var mı?

Instagram üzerinde reklam verirken, yayınladığınız reklamların Türk Ceza Hukuğuna uygun olmasben gerekli. Bu reklam kampanyası InstagramRam tarafından onaylansa dahi yasa dışı olan veya reklamda gösterilen ürünlerden farklı olan ürünlerde hakkınızda yasal işlem yapılabilir.

Instagram'da reklam ücreti ne kadar?

Instagram'da reklam ücretleri paylaşım yapılacak hedef kitleye ve paylaşım süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Hedeflenen kişi sayısı, hedeflenen arama hacmine ve reklamın formatına göre cevaplanır.

Instagram'da reklam vermek faydalı mıdır?

Instagram'da reklam vermek, birçok kurumsal ve bireysel firma için tercih edilen bir tanıtım ve satış yöntemidir. Bu alanda doğru hedef kitleye ulaşmak çok önemlidir.

Instagramda reklam vermek yasak mı?

Instagram üzerinden reklam vermek 18 Ocak 2021 den itibaren kısıtlanmıştır ve temsilci atanmıştır.

Instagram'da sponsorlu paylaşım nasıl yapılır?

Facebook hesabınızı açın ayarlar kısmından “Instagram Reklamları” seçeneğine tıklayın. Daha sonra Instagram hesabınızı ekleyerek sponsorlu gönderileri paylaşabilirsiniz. Geriye sadece bir reklam oluşturmak kalıyor.

Instagram'da reklam veremiyorum ne yapmam lazım?

Facebook mobil uygulamasının yüklü olduğundan emin olun ve kişisel hesabınızdan işletme hesabınıza giriş yapın bu işlemleri de yaptıktan sonra Facebook hesabınızın kısıtlanmadığından emin olun.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan Instagram'da Kaliteli İçerik Nasıl Hazırlanır? ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.